Oprogramowanie oczyszczacza powietrza - Aspirion

oprogramowania urządzenia Aspirion
- Nasza współpraca z klientem rozpoczęła się od analizy istniejącego stanu oprogramowania oraz samego urządzenia Aspirion.
- Na podstawie wyników stworzyliśmy plan rozwoju oprogramowania, koncentrując się na jego ulepszaniu i stabilizacji.
- Prace, wraz z testami, realizowaliśmy przez pięć miesięcy, regularnie dostosowując rozwiązania do potrzeb klienta.
- W trakcie realizacji projektu rozszerzyliśmy współpracę o tworzenie strony internetowej, pozycjonowanie SEO oraz opiekę nad urządzeniem.
- Początkowe wyzwania związane z brakiem dokumentacji zostały przezwyciężone dzięki elastyczności zespołu.
- Klient ocenił naszą współpracę pozytywnie, doceniając profesjonalizm i efektywność w rozwiązywaniu problemów, co zakończyło się pełnym zadowoleniem z efektów projektu.
nasi Klienci?

Projekt, którym zajmowaliśmy się przez okres 5 miesięcy dotyczył innowacyjnego urządzenia Aspirion, które początkowo nie spełniało zarówno oczekiwań oraz standardów wymaganych dla tego typu urządzenia jak i oczekiwań samego inwestora.
Oprogramowanie oraz hardware wymagały gruntownej analizy i licznych poprawek, aby urządzenie mogło działać zgodnie z wszelkimi założeniami.
Aby skutecznie wykonać postawione nam zadania, Zespół Unique Devs podjął się wyzwań związanych z usuwaniem błędów, oczyszczaniem kodu oraz wdrożeniem nowych funkcjonalności.
Przed rozpoczęciem działań naprawczych, urządzenie Aspirion charakteryzowało się kilkoma poważnymi problemami technicznymi:
- Oczyszczenie kodu z nieużywanych oraz zakomentowanych fragmentów.
- Przeprowadzenie analizy i reorganizacja nazw zmiennych oraz funkcji, aby lepiej odzwierciedlały ich przeznaczenie.
- Usunięcie zbędnych bibliotek oraz mikrokontrolerów, które nie były częścią właściwego urządzenia.
- Poprawa i optymalizacja algorytmu pracy urządzenia, który został opracowany na nowo. Dzięki temu, algorytm poprawnie reaguje na zmiany zanieczyszczeń powietrza wykrywanych przez sensor, a urządzenie dostosowuje swoje działanie do jakości powietrza w trybach: automatyczny, ręczny, nawiew oraz cichy.
- Zbudowanie na nowo widoku sensora oraz jego obsługi, w tym poprawa błędnych wskazań i jednostek.
- Naprawa problemów z zarządzaniem siecią WiFi, w tym napisanie od nowa funkcji wyszukiwania, łączenia i rozłączania z siecią.
- Usunięcie widoków dotyczących ustawiania daty i godziny, które powodowały błędy synchronizacji z wyświetlaczem.
- Usunięcie nieużywanych zmiennych i timerów w oprogramowaniu wyświetlacza, co poprawiło płynność działania urządzenia.
- Wdrożenie funkcji OTA (Over The Air update), umożliwiającej zdalną aktualizację zarówno oprogramowania urządzenia, jak i wyświetlacza Nextion.
- Stworzenie funkcjonalności harmonogramów trybów pracy, pozwalającej na automatyczne dostosowanie działania urządzenia w zależności od zaprogramowanych godzin.
- Implementacja systemu zarządzania filtrami, obejmującego monitorowanie stanu filtrów, ich wymiany oraz przypomnienia o konieczności czyszczenia.
- Wdrożenie mechanizmu automatycznego łączenia z WiFi, który co określony czas sprawdza, czy urządzenie jest połączone z siecią, a w przypadku braku połączenia, próbuje ponownie nawiązać łącze co odpowiedni interwał minut.
- Naprawa problemów z wentylatorem, który wyłączał się samoistnie, co prowadziło do przegrzewania urządzenia.
- Poprawa funkcjonalności serwa oraz obsługi wentylatora, tak by urządzenie odpowiednio reagowało na zmiany ustawień w konkretnych trybach.
- Poprawa działania aplikacji mobilnej, która wcześniej komunikowała się z urządzeniem pośrednio przez system internetowy, co powodowało opóźnienia w reakcjach urządzenia.
- Zrealizowana została zmiana modelu komunikacji aplikacji z urządzeniem, co umożliwiło szybszą i bardziej stabilną interakcję.
Podczas realizacji projektu pojawiły się również zmiany założeń, które wymagały dodatkowych działań:
- Usunięcie procesu czyszczenia fotokatalizy, który początkowo był zaplanowany, jednak z postępu prac Inwestor przesunął działania na późniejszy okres.
- Dostosowanie obliczeń sprawności urządzenia, które początkowo uwzględniały jedynie filtr G4, a ostatecznie w procesie obliczeń sprawności urządzenia, przyjęliśmy również filtr fotokatalityczny.
- Zmiana metodologii pomiaru jakości powietrza, która początkowo opierała się na klasyfikacji jakości powietrza na podstawie temperatury, a w praktyce, po przeprowadzonych testach została zoptymalizowana pod kątem realnych pomiarów zanieczyszczeń.

W wyniku przeprowadzonych działań, urządzenie Aspirion zostało gruntownie poprawione i unowocześnione. Wiele elementów oprogramowania zostało napisanych na nowo, a kod oczyszczono z niepotrzebnych fragmentów. Dodanie kluczowych funkcji, takich jak OTA i harmonogramy, sprawiło, że urządzenie stało się gotowe do komercjalizacji. Prace naprawcze i wdrożeniowe trwały kilka miesięcy, a ich efektem końcowym jest stabilne i funkcjonalne urządzenie, które spełnia wymagania inwestora oraz użytkowników.
Praca nad projektem była skomplikowana i czasochłonna, a każdy etap wymagał ścisłej współpracy zespołu oraz dostosowywania rozwiązania do zmieniających się założeń i wymagań. Pomimo licznych trudności związanych z błędami w początkowym oprogramowaniu, udało się stworzyć rozwiązanie, które spełnia wszystkie założone cele.



Zespół Unique Devs wykazał się ogromnym zaangażowaniem i pomógł nam stworzyć oprogramowanie naszego urządzenia wraz ze stroną internetową projektu. Na każdym etapie działań mogliśmy liczyć na pełny profesjonalizm i pełne wsparcie.